Pomiar drgań to proces obserwacji obiektu w ruchu lub pomiaru drgań powodowanych przez obiekt lub system w ruchu. Ruchy te są badane za pomocą sprzętu laboratoryjnego i urządzeń terenowych, które można umieścić na ziemi, części budynku lub przymocować do poruszającego się urządzenia. Drgania i wibracje mogą być powodowane przez obiekty poruszające się w przestrzeni lub nad ziemią.
Wibracje można również mierzyć jako wielkość wektorową, która ma wielkość i kierunek w odniesieniu do innego punktu odniesienia. Na przykład wielkość drgań to maksymalna amplituda oscylacji wielkości fizycznej w dowolnym momencie, gdy kierunek jest określony przez jeden lub więcej punktów odniesienia.
Pomiar drgań jest stosowany zarówno w inżynierii, jak i wielu innych dziedzinach, które badają ruch, takich jak aeronautyka, inżynieria lądowa, inżynieria mechaniczna, produkcja, fizyka i wiele innych.
Ogólnie rzecz biorąc, drgania są badane w celu przewidywania ich wpływu na różne materiały w zależności od ich częstotliwości i amplitud. Efekty te mogą obejmować uszkodzenia konstrukcyjne budynków lub mostków, uszkodzenia sprzętu elektrycznego lub zmiany brzmienia instrumentu muzycznego.
W fizyce wibracje to ruch tam i z powrotem obiektu, który okresowo zapada się i odbija w swoim położeniu równowagi. W drganiach mechanicznych opisuje się oscylujący wzór sił działających na ciało lub układ. Wibracje to ruch, który powoduje, że coś się trzęsie, w odniesieniu do grawitacji. Może to być tak proste, jak ruch w przód i w tył lub bardziej złożone, takie jak wahadło.
Pomiar drgań i wibracji
Czujniki drgań są bardzo przydatne do monitorowania konstrukcji, takich jak mosty czy budynki, ponieważ dostarczają informacji o aktualnym stanie tych konstrukcji.
Zwykle działają poprzez wykrywanie zmian w parametrze fizycznym lub obiekcie. Następnie czujnik przekazuje te informacje do jednostki centralnej, która monitoruje stan systemu. Urządzenia te są powszechnie stosowane w systemach monitorowania, aplikacjach lotniczych i kosmicznych oraz w monitorowaniu procesów półprzewodnikowych.
Typ czujnika jest jednym z głównych czynników branych pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o sposobie korzystania z tej technologii.
Czujniki drgań są używane w zastosowaniach inżynierskich, które wymagają monitorowania konstrukcji lub obiektu w czasie. Obejmuje to na przykład monitorowanie mostów i budynków pod kątem oznak zagrożenia lub ustępowania.
Rodzaj zastosowanego czujnika zależy od wielu czynników. Między innymi takich jak środowisko, w którym urządzenie jest używane. Wpływ na to ma również rozmiar konstrukcji i inne czynniki mające wpływ na powstawanie drgań i wibracji.
Jak złagodzić wpływ wibracji na maszyny w przemyśle?
Wibracje są główną przyczyną awarii maszyn i nieoczekiwanych przestojów. Drgania mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym konstrukcją maszyny, środowiskiem i warunkami pracy.
Istnieją trzy sposoby łagodzenia wpływu drgań na maszyny:
1) Zredukować wibracje stosując tłumiki lub izolatory.
2) Zmniejszyć amplitudę drgań stosując podkładki antywibracyjne.
3) Zmniejsz częstotliwość drgań stosując podkładki antywibracyjne. lub amortyzatory.
Amortyzatory są obojętne i nie rozpraszają energii w postaci drgań, a jedynie ją pochłaniają. Można je umieszczać wewnątrz maszyn, aby szybko zredukować wibracje. Izolatory są zwykle wykonane z gumy lub tworzywa sztucznego i pochłaniają część energii maszyny, ale nie są w stanie wyeliminować wszystkich wibracji.
Antywibracyjne podkładki są zwykle wykonane z gumy i można je umieścić na podstawie maszyny w celu zmniejszenia amplitudy. Zastosowanie podkładki antywibracyjnej jest często spotykane w połączeniu z elektroniczną kontrolą tłumienia, ponieważ pozwala to na dokładniejszą kontrolę poziomu wibracji.
Jaki czujnik do pomiaru drgań wybrać?
Zastanawiasz się jaki czujnik do pomiaru drgań i wibracji powinieneś wybrać? Wybierając sprzęt pomiarowy istnieje wiele aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę.
Chętnie doradzimy i odpowiemy na Twoje pytania związane z wyborem odpowiedniego do Twoich potrzeb sprzętu. Skontaktuj się z nami, a my podczas krótkiej rozmowy wyjaśnimy wszystkie ważne kwestie! Po prostu kliknij TUTAJ i wybierz najbardziej dogodny dla siebie sposób kontaktu. Do usłyszenia.
Copyright – Komes sp.z.o.o.